Naujienos
Šventinis laikotarpis: kaip sutaupyti ir išvengti skolų?
Artėjant šventiniam laikotarpiui, daugelis žmonių pradeda jausti finansinį spaudimą. Parduotuvių vitrinos mirga nuo kalėdinių lempučių ir spalvingų plakatų, skelbiančių apie milžiniškas nuolaidas. Socialiniuose tinkluose nuolat matome besikartojančias kalėdinių akcijų reklamas. Tokiu metu labai lengva pasiduoti šventinei karštligei ir išleisti kur kas daugiau nei planavote, o neplanuotos išlaidos gali greitai virsti skolomis, kurios apkartins ne tik šventes, bet ir pošventinį laikotarpį. Nepamirškite, kad šventės baigiasi, o finansiniai įsipareigojimai lieka. „Swedbank“ Finansų instituto užsakymu atliktas visuomenės tyrimas parodė, kad kalėdinėms dovanoms, šventiniam stalui daugelis išleido daugiau nei planavo. Net jei Jūsų finansinė padėtis yra puiki, galite pastebėti, kad šventiniu laikotarpiu kiek sunkiau planuoti išlaidas. Skolų išieškojimo specialistai EASY DEBT SERVICE dalijasi patarimais, kaip planuoti pirkinius ir išvengti skolų.
Svarbiausia – geras planas
- Pirmiausia, ką turite padaryti, tai susitarti dėl šventinio biudžeto savo šeimoje. Gerai apgalvokite, kam ir kiek lėšų ketinate skirti. Jeigu neplanuosite biudžeto, gali būti, kad sausio arba vasario mėnesį teks susidurti su rimtais finansiniais sunkumais. Išskirkite kelias svarbiausias pirkinių kategorijas: dovanas, maistą ir keliones bei kitas pramogas. Turėkite savo išlaidų žurnalą, kuriame galėsite įrašyti savo išlaidas ir taip kontroliuoti, ar neviršijate numatyto biudžeto.
- Rekomenduojama visus planuojamus pirkinius pirkti tik turint aiškų sąrašą su numatyta jų įsigijimui suma. Geriausia visas dovanas pirkti iš anksto, tai ne tik padeda sutaupyti (turėsite laiko išsirinkti geriausią variantą už geriausią kainą), bet ir padeda išvengti bereikalingo blaškymosi po parduotuves karštligiškai ieškant paskutinės minutės dovanos. Specialistai taip pat rekomenduoja pirkti dovanas ir kitus kalėdinius pirkinius internetu. Juk dažnai apsipirkdami fizinėse parduotuvėse neišvengiamai išleidžiame daugiau nei planavome.
- Šventiniu laikotarpiu sunku nepasiduoti įvairiems pasiūlymams. Prekybos centruose skambanti kalėdinė muzika, jauki atmosfera, akcijos ir nuolaidos tarsi hipnotizuoja, todėl nė nepajusite, kaip Jūsų pirkinių krepšelyje gali atsidurti tikrai nereikalingų prekių. Jeigu esate vienas iš tų, kurie lengvai pasiduoda prekybininkų gundymams, galite taikyti dar vieną taktiką: į parduotuvę eikite tik su Jūsų pirkiniams reikalinga grynųjų pinigų suma, taip nekils pagunda įsigyti visai nereikalingų prekių. Jeigu gyvenate su šeima, o ypač turite mažų vaikų, geriau į parduotuvę apsipirkti keliauti vieniems ir apsilankymo metu susikoncentruoti į vieną tikslą. Pavyzdžiui, pirkite tik dovanas, arba tik maistą.
- Sutinkame, kad kalėdiniai pasiūlymai ir įvairios akcijos padeda sutaupyti, tačiau taip pat jos dažnai paskatina ir impulsyvius sprendimus, kurie reiškia ir neplanuotas, didesnes išlaidas. Taip pat šventiniam sezonui prasidėjus, dažnai prasideda ir įvairios akcijos, tokios kaip „pirk dabar, mokėk po Naujų“. Gana lengva susigundyti tokiais pasiūlymams, tačiau tenka sutikti, kad tokios ir panašios akcijos gali privesti prie didesnių įsiskolinimų. Gerai apgalvokite, ar turėsite užtektinai pinigų vėliau, kai teks grąžinti skolas. Įsitikinkite, kad vėliau savo finansinės situacijos dar labiau nepabloginsite ir neįklimpsite į dar didesnes skolas.
- Vienas iš laiko patikrintų būdų išvengti nereikalingų pirkinių – palikti kreditinę kortelę namuose ir stengtis atsiskaityti tik grynaisiais. Aiškiai matysite, kiek pinigų išleidžiate ir taip kontroliuosite savo išlaidas.
- Gali pasirodyti akivaizdu, tačiau nepamirškite į savo kalėdinio laikotarpio biudžetą įtraukti ir mėnesinių sąskaitų, pavyzdžiui, paskolų už butą, komunalines paslaugas, telefoną ir pan. Stenkitės gruodį kuo anksčiau apmokėti sąskaitas, kad nekiltų pagunda mokesčiams skirtų pinigų išleisti kažkam kitam.
- Taupykite visus metus. Galbūt gali skambėti keistai, tačiau apie kalėdinį laikotarpį galite pradėti galvoti jau metų pradžioje. Kiekvieną mėnesį galite atidėti tam tikrą sumą, kad metų pabaigoje turėtumėte pakankamai pinigų dovanoms, šventiniam stalui ir kitoms išlaidoms.
Galbūt Jūs ne iš tų žmonių, kurie įklimpsta į skolas, tačiau bet kokiu atveju, visi turi mokėti kontroliuoti savo išlaidas ir biudžetą, net jei Jūsų neslegia skolų našta. Gali būti, kad išmokę efektyviau tvarkyti savo finansus sutaupysite, iš naujo išmoksite įvertinti savo išlaidas ir perdėlioti prioritetus. Galite pasinaudoti įvairiomis finansų tvarkymo programėlėmis, kurios leidžia patogiai suvesti savo išlaidas ir pajamas. Šventės neturėtų būti varginantis ir chaotiškas laikotarpis. Daugiau džiaugsmo suteiks aiškus planas ir pasiruošimas iš anksto.